Olmec´id olid Mehhiko vanim ja salapärasem tsivilisatsioon maailmas, kes hakkasid kakaod kasutama 4000 aastat tagasi.
Aastatel 250 eKr kuni 900 hakkasid maiad, kes omasid põhjalikke teadmisi arhitektuurist, astronoomiast, matemaatikast ning kakao kasutamist ja kakaopuu viljelemise aluseid, täiustama just nemad.
Seejärel võtsid tolteegi ja asteegi (aastatel 1150 kuni 1500 pKr) maiad kakaopuude kasvatamise üle. Austusest kakaopuude vastu nimetasid nad neid puid “Paradiisi puudeks”.
Sel ajal valmistati kakaod kakaomassist, veest ja vürtsidest. Erinevad tsivilisatsioonid pidasid sel ajal kakaod “jumalikuks nektariks” ehk jumalate toiduks. Asteekide Jumal Quetzalcoatl (suleline madu) mängib kakao ajaloos traditsiooniliselt olulist rolli – väidetavalt oli ta kakao suurmeister ja jagas õpetusi, kuidas “Tchocoatlit” kasvatada ja valmistada.
Kas teadsite, et kakaod ei kasutatud mitte ainult jumaliku nektari valmistamiseks, vaid ka maksevahendina? Kakao oli väga väärtuslik, sel ajal maksis küülik 10 kakaouba ja ori maksis 100 kakaouba.
Aastal 1519 peeti väga tähtis kohtumine Asteekide keisri Montezuma ja Hernando Cortese vahel, mis viis lõpuks võimaluseni kakao turule jõudmiseni Euroopas. 1502 aastal oli Christopher Columbus esimene eurooplane, kes maitses kakaost valmistatud jooki “Tchocoatl”.
Alguses ei nautinud hispaanlased nii palju šokolaadi, kuid pärast suhkru lisamist nad armusid sellesse! 1527 aastatel alustas Cortes hinnaliste kakaoubade importimist Hispaaniasse. Šokolaadist oli saanud Hispaania õue lemmik jook, kus see levib 17. sajandil järk-järgult Euroopa riikide kuningate kodadesse – eriti Prantsusmaale, Itaaliasse, Saksamaale ja Ühendkuningriiki. Aastal 1615 pakuti šokolaadijooki Prantsusmaa kohtus peetud ametlikel kohtuistungitel.
17. sajandi keskpaigaks hakkasid ilmuma esimesed šokolaadi toad. Ülimagusat šokolaadi jooki serveeriti kõige populaarsematest lauanõudest – vasest, hõbedatest anumatest, mis on selle joogi populaarsuse tunnistajaks Euroopas. Kuni 18. sajandi lõpuni oli šokolaadijook kättesaadav ainult aadlike, ülemklasside ja vaimulike jaoks.
Šokolaadi müüdi ka USA-s, ning esmalt kasutati just seetõttu, et magustada teatud ravimite mõrkjat, ebameeldivat maitset ja teisel juhul toidu maitsete parandamiseks. Šokolaadi, kui toodet, hinnati omaette tegelikult alles 18. sajandi lõpul ja 19. sajandi alguses.
Kuni 18. sajandini valmistati šokolaadi käsitsi. Tootmisprotsess algas ja arenes 19. sajandil oluliselt.
Tootmismeetodite arendamine, parimate kakaoubade valimine ja viljelusmeetodite täiustamine aitasid kaasa rafineeritud toodete valmistamisele, mille tõttu saame täna nautida šokolaadi hurmavaid maitseid.
19. sajandi jooksul valmistati erinevat tüüpi šokolaadi, šokolaaditahvleid, õõnesfiguure ja pralineesid. Alates sellel ajal said nautida šokolaadi kõik magusasõbrad.
Asjatundlik kakaohuviline teab, et gurmee maitsed on tõelised naudingud, seega proovige kõiki šokolaade – tumedat-, piima-, või valget šokolaadi …
Soovite 80, 71, 64% kakaosisaldusega tooteid?
Päritolumaaks Ecuador, Costa Rica, Vanuatu, Venezuela, …
Valik on Teie!
Soovin Teile naudinguterohket maiustamist!